Ako si v budúcnosti predstavujete pohyb po meste?
#vizia Vízie a ciele pre Trenčín
Menej áut - viac miesta pre život
Moja vízia pre mobilitu (pohyb) v Trenčíne je prioritne sa zamerať na rozvoj mestskej verejnej dopravy, cyklo-trás a chrániť/podporovať peších (bezbariérové riešenia, bezpečné priechody pre chodcov...). Ak budú alternatívy k autu komfortné (napr. ak pôjdem MHD, dostanem sa do mesta rýchlejšie) a vznikne sieť prepojených cyklotrás, mnohí vodiči by pravdepodobne radi tie alternatívy využili. Nie všetky autá vieme zredukovať (pošta, zásobovanie, kuriéri, zdravotné obmedzenia...), ale kto nevyhnutne autom do centra nemusí, mal by byť motivovaný a vedený k tomu, aby použil alternatívy.
A ako si rozvoj udržateľnej mobility v Trenčíne NEpredstavujem? Ďalšie zahusťovanie v centre mesta, spojené s ďalšou potrebou prepravy a parkovania - napr. väčšia kapacita futbalového štadióna s vyasfaltovaným parkoviskom všade okolo, plánovaná výstavba na nábreží (ak by to nebolo bývanie bez áut), ďalšia výstavba multifunkčných objektov, projekt Terminál pri autobusovej/železničnej stanici s obchodnými prevádzkami... Všetko so všetkým súvisí, udržateľná mobilita ide ruka v ruke udržateľným urbanizmom - čo najväčšia sebestačnosť mestských častí, spojená s obmedzením používania automobilu, veľa zelene, zadržiavanie zrážkovej vody...
Európske mestá, ktoré sú príkladom v udržateľnej a funkčnej mobilite, sa nezameriavajú na výstavbu ďalších ciest a ďalších parkovacích miest, ale na systém Park and Ride (zaparkuj a choď verejnou dopravou), pohodlnú verejnú dopravu, rozvoj cyklotrás a vzdelávanie verejnosti v duchu: "Naozaj potrebujem ísť autom po bežné potraviny do nákupného centra na kraji mesta?" Podobne, ako sa učíme minimalizovať odpad (najlepší je ten, ktorý vôbec nevznikne), by sme mali premýšľať aj v oblasti mobility pre 21. storočie - minimalizovať počet jázd, ktoré nie sú nevyhnutné. Individuálna automobilová doprava do centra mesta nepatrí - zaberá veľa priestoru a zaťažuje životné prostredie.
V čase klimatickej krízy je súčasťou konceptu udržateľnej mobility aj znižovanie emisií, keďže významným prispievateľom k emisiám je aj sektor dopravy: "Podiel nízkouhlíkových palív (elektrická energia, vodík a biopalivá) by mal byť v roku 2030 12 % a v roku 2050 55 %. Dôležitú úlohu pri znižovaní emisií zohráva aj plánovanie kompaktných miest a miest s pešími zónami.
Cestou k dekarbonizácii je aj prechod na iné druhy dopravy: pešiu, hromadnú, na bicykle alebo elektrobicykle. Medzi kľúčové spoločenské prínosy znižovania uhlíkovej náročnosti dopravy v mestách patrí zníženie znečistenia ovzdušia, intenzity dopravných zápch a počtu smrteľných nehôd. Zlepšenie zdravotných výsledkov vďaka aktívnejšiemu cestovaniu a čistejšiemu ovzdušiu je takisto nezanedbateľný benefit. " (Zdroj https://www.asb.sk/architektura/urbanizmus/klimaticka-kriza-a-buducnost-miest)
Nahlásiť problém
Je tento obsah nevhodný?
Zdieľať: