Hodnoťte opatrenia na podporu udržateľnej mobility
Ktoré z navrhnutých opatrení považujete pre Trenčín za najprínosnejšie? Hlasujte!
„Akú hodnotu má parkovacie miesto?“ – kampane na alternatívne využitie PM s nízkym dopytom
Na základe participácie miestnych obyvateľov ulíc alebo jednotlivcov je určitý podiel fondu parkovacích miest primárne v upokojených obytných štvrtiach otvorený pre dlhodobý nekomerčný prenájom PM pre alternatívne využitie bez trvalých úprav (napr. mobilné kvetináče, parkovacie miesta pre bicykle, mobiliár apod.). Podobne, ako transformácia obytných ulíc na obytné zóny typu woonerf, časovo obmedzené mäkké opatrenie otvára diskusiu o cene a hodnote priestoru, vyhradeného pre dopravnú funkciu; bezpečnosti, zdravia, spoločenského života a aktívneho života v uliciach; a v konečnom dôsledku tiež atraktivite a cene nehnuteľností v revitalizovaných oblastiach.
Prínosy opatrenia:
✔ zapojenie miestnych obyvateľov do rozhodovania o vzhľade ich ulice/štvrti,
✔ férovejšie mesto - možnosť využitia verejného priestoru aj pre aktivity obyvateľov, ktorí nemajú auto a neprofitujú tak z existencie parkovacích miest,
✔ priestor pre kreativitu, nové, alternatívne riešenia či umenie vo verejnom priestore,
✔ budovanie vzťahu miestnych obyvateľov k svojmu bydlisku a podpora komunít,
✔ priestor pre tzv. mestské laboratórium - možnosť dočasných (odvážnych) riešenia, ktoré sa môžu vyhodnotiť ako funkčné a použiteľné na stálo.
Príklady rišenia: Na rozmanité možnosti využívania verejného priestoru, neúnosné množstvo automobilov v uliciach a jednoduchá flexibilná riešenia poukazujú projekty v Grazi, Mníchove či Viedni.
Nahlásiť problém
Je tento obsah nevhodný?
Zdieľať: