Hodnoťte opatrenia na podporu udržateľnej mobility
Ktoré z navrhnutých opatrení považujete pre Trenčín za najprínosnejšie? Hlasujte!
Bezpečné cesty peších, detí a seniorov
Opatrenie vychádza z princípu, ktorý v Kanade znázorňuje hnutie "miest 8 80" - pokiaľ sú ulice bezpečné pre ľudí vo veku 8 aj 80 rokov, sú bezpečné, využiteľné a atraktívne pre všetkých. Princípy navrhovania ulíc vychádzajú z jednoduchých zmien, ktoré pozitívne ovplyvňujú bezpečnosť, znižujú rýchlosť, chránia a tvoria priestor pre príjemnejšie zážitky, ktoré definujú život v každom veku - prechádzky, stretávanie, hry, slávnosti...
Aktívne cesty do škôl sú zdravým a spoločenským začiatkom školského dňa. Keďže sú pravidelné, každodenné a po rovnakých trasách, je potrebné im venovať zvláštnu pozornosť a pristúpiť k takým úpravám, ktoré zaistia ich bezpečnosť aj bez sprievodu. Cieľom je nielen zníženie nehodovosti, ale aj zvyšovanie samostatnosti detí, trénovanie orientácie vo svojom meste, budovanie kladného vzťahu k nemotorovým a zdraviu prospešným formám dopravy, ktorý môže pozitívne ovplyvniť dopravné správanie v dospelosti, ale aj znižovanie jázd detí do škôl s rodičmi a zahlcovanie priestoru pred školami IAD (ktoré zase ďalej odradzuje od pešieho dochádzania). Pre identifikáciu a riešenie bezpečných trás je vhodné pristúpiť k spoločnej participácii škôl, rodičov, detí, mestá a ďalších aktérov (napr. prevádzkovateľov MHD).
Okrem zvýšenia informovanosti o riešeniach a bezpečných trasách, zvyšuje participácia škôl, detí a rodičov tiež prijatie opatrení, ktoré potenciálne spomaľujú a obmedzujú automobilovú dopravu v okolí, keďže tieto úpravy sú vo vhodnej podobe prospešné pre výraznú väčšinu detí a ich rodín. Participácia môže dať za vznik spontánnym komunitným riešením ušitým konkrétnej škole na mieru (napr. spoločné cesty / jazdy do škôl). Vo všeobecnej rovine prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti v pešej doprave napr. nasledujúce kroky: úpravy funkčnej rýchlosti vozidiel s ohľadom na charakter lokality; úpravy zabezpečenia vyhradených miest pre prechádzanie v lokalitách, kde je vysoké využitie týchto miest, a/alebo vysoká nehodovosť: vyvýšenými prahmi, podsvietením alebo osvetlením prechodov, výstražným značením apod.; zlepšovanie rozhľadov a prehľadnosti komunikácií obmedzovaním nevhodného parkovania; zvýšenie bezpečnosti v lokalitách frekventovane využívaných chodcami, avšak s nedostatočnými priestorovými pomermi a možnosťami prechodu s ohľadom na rýchlosť vozidiel.
Príklady riešení:
Ako sme spomínali, riešenia často vychádzajú z iniciatív rodičov, ktorým mesto a školy na základe diskusií a jednaní poskytnú podporu v riešeniach. Antwerpská iniciatíva "Plán chobotnice" vytvorila hravý plán bezpečných ciest ("chobotnice") do škôl, ale vďaka spolupráci zapojili plán aj do dopravného vzdelávania - deti sa na ceste zoznamujú so značkami a pravidlami, dostávajú tematické výukové sady, školy a mesto podporujú (odmeňujú) rodičov, ktorí deti dobrovoľne do škôl sprevádzajú, alebo vytvárajú fondy pre nákup potrebného a chýbajúceho vybavenia.
http://www.flanderstoday.eu/education/antwerp-province-funds-initiatives-make-cycling-school-safer
Nahlásiť problém
Je tento obsah nevhodný?
Zdieľať: