Hodnoťte opatrenia na podporu udržateľnej mobility
Ktoré z navrhnutých opatrení považujete pre Trenčín za najprínosnejšie? Hlasujte!
Kompletné ulice a univerzálny design
"Neúplné ulice" sú ulice, ktoré nie sú dostupné alebo bezpečné pre niektoré skupiny užívateľov - obsahujú bariéry, nebezpečné alebo škodlivé prvky – majú poškodené povrchy, sú príliš úzke alebo miestami zúžené, nútia nebezpečne vstupovať do vozovky, alebo majú zlé rozhľady. Apel na bezbariérovosť verejného priestoru vychádza z prirodzených potrieb zdravotne znevýhodnených osôb preto, aby boli odstraňované prekážky a predchádzalo sa vzniku nových prekážok, ktoré vedú k prehlbovaniu nerovností v dostupnosti mesta a mobilite obyvateľov. V konečnom dôsledku však bezbariérové úpravy prispievajú k pohodlnému pohybu a bezpečnosti všetkým – seniorom so zhoršenou pohyblivosťou, deťom v sprievode alebo bez sprievodu rodičov. Cieľom opatrenia je predovšetkým úprava povrchov chodníkov, ich rozšírenie na normovanú šírku, zníženie obrubníkov, odstránenie schodov a schodíkov, vytvorenie rámp a nájazdov, nahradzovanie podchodov úrovňovou alternatívou a ďalšími úpravami sprístupnenie a poľudštenie verejných priestorov, prostriedkov hromadnej dopravy vrátane nástupíšť, služieb, mestských inštitúcií atď. všetkým osobám bez ohľadu na fyzické obmedzenia.
Prínosy opatrenia:
✔ Univerzálny dizajn rozširuje koncept férového mesta o odstraňovanie bariér a narovnávanie podmienok tiež na sociálnej úrovni tak, aby neboli z verejného života vylúčení alebo znevýhodnení všetci ľudia bez ohľadu na gender, vek, sociálno-ekonomické zázemie a pod.. Mesto sa tak neplánuje z úzkeho pohľadu jednej skupiny obyvateľov, ale berú sa do úvahy potreby rozmanitej mestskej spoločnosti.
Príklady navrhovaných opatrení:
- Odstránenie prerušení chodníkov na výjazdoch na základe TP 48 (napr. Lidl na ul. Soblahovská, alebo výjazdov z parkovísk a obytných a bytových domov všeobecne), alebo iných prerušení chodníkov (napr. parkovanie na chodníku Dlhé Hony - Lekáreň Soblahovská v spojení s transformáciou pešieho prístupu ku zastávke a kapacity zastávky; chodník na ul. Karpatská, križujúci ul. J. Zemana a pod.).
- Rozšírenie priestoru pre chodcov na chodníkoch s malou svetlou šírkou; realizácia sprievodných prvkov (mestskej zelene, mobiliáru) s ohľadom na svetlú šírku priechodného koridoru (napr. ulica Družstevná) s rozšírením na úkor cestného priestoru.
- Postupná transformácia dopravnej infraštruktúry na Sídlisku Juh so zameraním na rozlíšenie chodníkov a ciest s riešením úsekov s nebezpečnými stretmi (napr. ul. Lavičková), riešenie zmiešaných ciest s konfliktami chodcov a automobilov (napr. Pokračovanie ul. Lavičková smerom na ul. Mateja Bela) bezbariérové úpravy, chránené kríženie chodníkov a ciest s vyznačením prednosti a modálnu filtráciu na chodníkoch s porušovaním zákazov vjazdu
- Rekonštrukcia povrchu chodníkov; odstraňovanie prekážok a zúžení. Podmienenie rekonštrukcie povrchu ciest rekonštrukciou pridruženej pešej a cyklistickej infraštruktúry.
- Debarierizácia bariérových podchodov
- Rekonštrukcia chodníkov a priechodov pre chodcov a priestoru pre chodcov na deliacich ostrovčekoch s ohľadom na TP 48; odstránenie bariér na chodníkoch a zastávkach MHD a realizácia vodiacich a varovných povrchov na základe TP 48. Odstránenie nebezpečných, stiesňujúcich, neprehľadných riešení na úrovni "syntaxe" mestského a dopravného priestoru.
- Zavedenie a rozvoj systémov zvukovej navigácie a hmatových úprav povrchov chodníkov pre osoby so zníženou schopnosťou pohybu a orientácie v priestore
- Úprava súčasnej a budúcej pešej infraštruktúry a verejných budov do bezbariérového prevedenia
Príklad riešenia: Desiaty ročník tzv. Access City Award, únijného ocenenie pre mestá, ktoré usilovne pracujú na svojej bezbariérovosti a dostupnosti pre všetkých, získala poľská Varšava. Komisia ocenila predovšetkým veľké pokroky v tejto oblasti, ktoré sa dosiahli v krátkom čase.
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=88&langId=en&eventsId=1442&furtherEvents=yes
Nahlásiť problém
Je tento obsah nevhodný?
Zdieľať: