Hodnoťte opatrenia na podporu udržateľnej mobility
Ktoré z navrhnutých opatrení považujete pre Trenčín za najprínosnejšie? Hlasujte!
Zlepšovanie priestupnosti a dostupnosti chôdzou
Opatrenie nadväzuje na participatívne návrhy http://zapojsa.trencin.sk/processes/tvorbaopatreni/f/8/proposals/28 a http://zapojsa.trencin.sk/processes/tvorbaopatreni/f/8/proposals/55
Opatrenie v prvom rade zahŕňa výstavbu, legalizáciu alebo skrátenie a zvýšenie kapacity peších prepojení, ktoré účelne, bezbariérovo a ideálne bez prevýšení prekonávajú veľké líniové alebo plošné bariéry na území mesta.
Cieľom opatrenia je doplnenie hierarchie peších trás (v súčasnosti primárne definované cez plán údržby chodníkov) o chýbajúce prepojenia, odstránenie bariér a nebezpečných krížení na hlavných peších trasách a nastavenie plánu rekonštrukcie a úprav povrchov, krížení a šírok v súlade so STN a intenzitami chodcov.
Opatrenie nadväzuje na realizáciu plánov bezpečných ciest do škôl (školských plánov mobility) a inštitúcií, realizáciu pešej a cyklistickej dostupnosti zastávok VHD a čiastočne je v synergii s plánom rozvoja siete cyklistickej dopravy a princípmi pre rekonštrukciu ulíc (kompletné ulice).
Opatrenie tiež prioritne rieši prepojenie peších/cyklo trás 1. triedy bezpečnými priechodmi pre chodcov a s ohľadom na krátke cesty chodcov (napr. Jesenského-Dolný Šianec, Ivana Olbracha-Kúty atď.); tento stav je zároveň už pasportizovaný, čo uľahčuje návrh riešenia. V strednedobom horizonte je vhodné riešiť aj prioritizáciu na peších trasách 2. a 3. triedy s ohľadom na minimalizáciu nezabezpečených priechodov na neupokojených uliciach (napr. vyústenie Ivana Olbracha do ul. Partizánska atď.).
Priestupnosť územia v Trenčíne ďalej z makroskopického hľadiska sťažuje hneď niekoľko prvkov. Sú to jednak prírodné bariéry, predovšetkým rieka Váh, ktorá spolu so skalným masívom na ľavom brehu tvoria úzke hrdlo, v ktorom sa nachádza dopravne vyťažené historické centrum mesta so všetkými dôležitými službami a vysokou úrovňou lokálneho tranzitu. Ďalej sú to líniové dopravné stavby, či už železničné trate (na oboch brehoch rieky), aj cesta I/61, ktorá prechádza ako samotným centrom, kde sa prirodzene pohybuje veľké množstvo chodcov a chodkýň, tak mestskými časťami na pravom brehu Váhu.
Pre vytvorenie podmienok pre rast aktívnej mobility je potrebné, aby existujúce bariéry v priestore, ktoré znemožňujú dosiahnutie cieľa najkratšou cestou boli odstraňované, a zároveň sa predchádzalo vzniku nových. Plánovanie zmien v území sa musí diať s ohľadom na potreby priepustnosti pre pešiu (respektíve cyklistickú) dopravu a využívať poznatky o prirodzenom, intuitívnom pohybu peších v mestskom teréne. Prepojenie, skratky, priechody, premostenia a v nevyhnutných prípadoch tiež podchody sú dôležité z hľadiska väzieb, či už medzi jednotlivými mestskými časťami navzájom, alebo väzby na centrum mesta.
Príklady navrhovaných opatrení:
- Rekonštrukcia starého železničného mosta
- Rekonštrukcia starého cestného mosta s priestorom pre peších, cyklistov, zeleň a mobiliár
- Dobudovanie peších trás a bezpečných peších prepojení v rozvojovom území
- Realizácia ďalších bezbariérových podchodov (žel. st. Zlatovce, Trenčín-predmestie) a pešie napojenie staníc na zástavbu na opačnej strane zastávok a staníc
- Zlepšenie pešej prístupnosti Ostrova zo Zamaroviec a sídliska Sihoť (most, lávka)
- Výstavba nových chodníkov na komunikáciách s chýbajúcimi chodníkmi
- Úpravy spojitosti chodníkov (nepokračujúce chodníky, chodníky končiace bariérami), príp. obmedzenie parkovania pri blokovaní priechodu peších trás
- Vybudovanie chýbajúcich prechodov pre chodcov a cyklistov cez cestu I/61 k MČ Záblatie pri zastávke PAD, nadväzujúcich na chodník a segregovanú cyklocestu
- Legalizácia neformálnych peších trás pre významné a využívané ciele pre známe existujúce prepojenia a na základe zisťovania (napr. žel. zst. Trenčín-Predmestie–Noviny).
Príklady riešení: Skvelým príkladom zavádzania opatrení pre peších a verejný priestor je slovinská Ľubľana. Od vzniku svojho prvého PUM v roku 2011 postavili a zrekonštruovali 13 mostov a lávok pre peších, rušné ulice premenili na pešej zóny a pomer pešej dopravy vzrástol z 19% v roku 2003 na 35% v roku 2013.
Nahlásiť problém
Je tento obsah nevhodný?
Zdieľať: