Hodnoťte opatrenia na podporu udržateľnej mobility
Ktoré z navrhnutých opatrení považujete pre Trenčín za najprínosnejšie? Hlasujte!
Zdieľané cestičky (MK triedy D2)
Existujúca infraštruktúra, ktorá je upravená, aby spĺňala technické podmienky (šírku a prípadnú segregáciu) pre spoločné využitie s rýchlosťou a bezpečnosťou s ohľadom na bezpečnosť chodcov. Zdieľané chodníky a chodníky s povoleným vjazdom sú zriadené na miestach, ktoré sa vyznačujú nízkymi intenzitami oboch módov, dobrými rozhľadmi a malými možnosťami realizácie priestorovo náročnejších riešení.
Územie Trenčína je do veľkej miery pretkané cestičkami a chodníkmi, ktoré sú ale na kríženiach s komunikáciami väšinou prerušované a bariérové (výnimkou je napríklad mimoúrovňové kríženie s ul. Saratovská). Pri úrovňových kríženiach s miestnymi komunikáciami je vhodným riešením zvýraznené vedenie zdieľaným priechodom, ktoré určuje prednosť a zároveň spomaľuje dopravu v obytných štvrtiach.
Prínosy opatrenia:
✔ rýchle riešenie akútneho nedostatku cyklistickej infraštruktúry,
✔ finančne menej náročné ako realizácia segregovaných cyklotrás,
✔ v kombinácii s informačnou kampaňou môže viesť k vyššej ohľaduplnosti medzi užívateľmi rôznych módov dopravy.
Príklady navrhovaných opatrení:
- Chodník s povoleným vjazdom na ul. Električná: rozšírenie, bezbariérový a rekonštruovaný prístup ku zastávkam VHD.
- Vedenie cyklocesty priestorom OC Laugaricio s ohľadom na existujúce prepojenie cyklocestou Trenčianska Turná-Belá a napojenie na návrhovú sieť cykloinfraštruktúry v rámci mesta.
Príklady riešenia: Príkladom vhodného riešenia sú holandské mestá, napríklad Houten, ktorého ucelená kostra cyklistickej siete vedie po zmiešaných a segregovaných cestičkách.
http://bicycleurbanism.co.uk/wp-content/uploads/2016/12/Houtenmap.jpg
Nahlásiť problém
Je tento obsah nevhodný?
Zdieľať: