Hodnoťte opatrenia na podporu udržateľnej mobility
Ktoré z navrhnutých opatrení považujete pre Trenčín za najprínosnejšie? Hlasujte!
Školské plány mobility
Školský plán mobility je strategický dokument, ktorý umožňuje škole meniť dopravné návyky a voliť také spôsoby dopravy detí, rodičov a učiteľov do školy, ktoré by pre nich boli bezpečnejšie a udržateľnejšie. Školský plán mobility je dôležitý nástroj, ktorý by mal motivovať rodičov a ich deti, aby do školy viac chodili pešo, jazdili na bicykli alebo verejnou dopravou. Tým by sa znížil podiel cestovania do školy autom a preferoval by zdravý, k prírode šetrný spôsob dopravy. Prebujnená motorizácie predstavuje pre deti nebezpečenstvo dopravných nehôd, ale aj ďalšie riziko, totiž narušenie zdravého fyzického, psychického a sociálneho vývoja. Dieťa, ktoré jeho rodičia každodenne vozia autom do školy, má menej príležitostí k prirodzenému pohybu, stráca kontakt so svojím okolím a nemá dostatok podnetov rozvíjajúcich jeho psychiku. To môže viesť v neskoršom veku k problémom ako zdravotným (obezita), tak sociálnym (komunikácia s ľuďmi, nesamostatnosti, znížená schopnosť vyhodnotenie rizík a pod.). Plán mobility je zostavený pre určité obdobie a v závislosti od meniacich sa podmienkach je potrebné ho priebežne aktualizovať tak, aby stále spĺňal potreby všetkých užívateľov a integroval rôzne druhy dopravy.
Špecifickým problémom Trenčína je absencia školských obvodov, ktorá sťažuje riešenie mobility žiakov do škôl. Chýbajú možnosti špecifických spojov MHD (školské autobusy) a režim krátkodobého parkovania (K + R) pri školách.
Prínosy opatrení:
✓ Vyššia bezpečnosť a samostatnosť detí;
✓ Podpora zdravia, spoločných a spoločenských ciest a (dopravného) vzdelávania;
✓ Bezpečnejší priestor pre všetkých;
✓ Čisté ovzdušie pred školou namiesto ranných smogových zápch.
Príklady riešenia:
V Českej republike školské plány spracováva napríklad organizácia Pražské matky - v Prahe dosiahli zapojenie až 60 škôl a realizáciu množstva oceňovaných opatrení.
Nahlásiť problém
Je tento obsah nevhodný?
Zdieľať: