Hodnoťte opatrenia na podporu udržateľnej mobility
Ktoré z navrhnutých opatrení považujete pre Trenčín za najprínosnejšie? Hlasujte!
Do pondelka 9. novembra môžete hlasovať pre desať opatrení v rámci piatich strategických cieľov.
Predkladáme vám sadu opatrení, ktorá vzišla z vašich nápadov v júnovej časti participácie, z dlhodobých koncepcií, od zástupcov mesta, odborníkov na mobilitu a dobrej praxe.
V letnej participácii získala najviac hlasov vízia Trenčín - menej áut, viac miesta pre život. Z toho vychádzajú navrhované ciele dopravnej politiky:
🤸♂️ Živé mesto krátkych vzdialeností.
Udržateľne rastúce a rozvíjajúce sa mesto, v ktorom sú dobre dostupné hlavné ciele a aktivity aj bez auta. Na podobách rozvoja mesta záleží vo veľkej, aj v malej mierke – štruktúra územia (vzdialenosť od centra – suburbanizácia alebo polycentrickosť, polyfunkčnosť a vybavenie, kompaktnosť a hustota zástavby) ovplyvňujú dĺžky ciest a ich podoby (napríklad spájanie blízkych cieľov), a tým aj to, akým spôsobom sme ochotní alebo máme možnosť cestovať – ale tiež to, či je v území ekonomicky udržateľná frekventovaná mestská hromadná doprava. V malej mierke je zase zásadný bezpečný a komfortný priestor pre všetkých – bezbariérový, chránený (aj pred počasím alebo únavou), estetický ale aj podnetný.
🏡 Bezpečné, susedské, zdieľané a zelené ulice.
Trenčín revitalizuje mestské obytné štvrte – podporuje zeleň a mestské záhradky, oddychové a interaktívne prvky – upokojuje dopravu a znižuje hluk, emisie, zranenia a ohrozenia. Upokojené štvrte sú zároveň prirodzene vhodným priestorom pre cyklistické a pešie cesty aj bez vyhradenej infraštruktúry (avšak nie úplne bez úprav).
🚲 Mesto cyklistiky a mikromobility.
Cyklistika je dostupná, bezpečná a atraktívna pre každého. Trenčín pokračuje v rozvoji ucelenej, kapacitnej a priamej cyklistickej infraštruktúry (nielen pre cyklistov) bez prerušovania a zosadania. Veľké cesty (trate, rieky) nie sú bariérou. Zasadzuje sa o spoločné spracovanie a aplikáciu plánov pre školy, inštitúcie a zamestnávateľov. Plošne realizuje fond chránených miest pre odkladanie bicyklov. Rozvíja zdieľané služby a požičovne aj elektrovozidiel a nákladných bicyklov. Vďaka organizácii kampaní, workshopov a konferencií sa v Trenčíne šíria inovácie v dopravných aj technologických riešeniach.
🚐 Efektívne cesty automobilom bez zvyšovania dopytu.
Mesto podporuje plynulosť automobilovej dopravy inteligentným riadením prúdov a križovatiek. Znižujú sa intenzity dopravy najmä v obytných a cieľových štvrtiach vďaka managementu parkovania a navádzania na voľné parkovacie miesta (priame cesty za parkovaním) a obmedzovaním tranzitu cez obytné štvrte (tzv. "rat race"). Znižuje sa miera automobilizácie najmä vďaka globálne výrazne rastúcim trendom zdieľaných vozidiel a ich podpore, čo ďalej prispieva ku znižovaniu tlaku na fond parkovacích miest. Záchytné parkoviská (podobne, ako teraz do istej miery parkoviská pri obchodných centrách) sú naviazané na plošne dobre dostupnú verejnú dopravu. Reorganizáciou základného systému komunikácií sa ďalej znižuje tranzitná doprava cez mesto, ale tiež dopravné vzťahy v rámci mesta, ktoré sú realizované efektívnejšími prostriedkami, alebo zvádzané na zberné komunikácie mimo obytných oblastí. Vďaka zvyšovaniu emisných kategórií a zavádzaniu bezemisných vozidiel aj vo fonde služieb mesta a v mestskej logistike má existujúca motorová doprava nižšie dopady na zdravie a životné prostredie "v mieste výfuku".
🚎 Rýchla, integrovaná a univerzálna verejná doprava.
Základom pre dlhodobý rozvoj MHD v Trenčíne je prehlbovanie integrácie a výstavba výborne dostupných a vybavených integrovaných prestupných uzlov (terminálov - tento pojem je však nepresný, keďže v integrovaných termináloch cesty nekončia, práve naopak). MHD je užívateľsky jednoduchšia vďaka zmenám tarifov a spôsobom platieb, rýchlejšia a spoľahlivejšia vďaka preferencii v pruhoch a na križovatkách, lepšie vybavená vo vozidlách aj na zastávkach.
Ktoré konkrétne opatrena by podľa vás najlepšie naplnili víziu mobility Trenčína ako zeleného a živého mesta krátkych vzdialenosti?
Rozdajte desať preferenčných hlasov a diskutujte o tom, ktoré opatrenia je podľa Vás kde vhodné (alebo naopak nevhodné) zaviesť, ktoré dajú spracovateľom a predovšetkým zástupcom mesta konkrétnejšiu predstavu o tom, na ktorých zmenách vám v oblasti udržateľnej mobility obzvlášť záleží a ktoré kroky a kde je vhodné prioritizovať.
Výsledky vášho hlasovania sa premietnu do následnej tvorby Akčného plánu. Ide o dokument, ktorý jednotlivým opatreniam prizná dôležitosť, podľa ktorej sa určí časový rámec realizácií. Pri opatreniach s najvyššou prioritou realizovateľných v období jedného, respektíve piatich rokov sa vypracuje podrobný rozpočtový plán, určí sa investori a zodpovedné osoby, povinnosti a pod. Na dlhšie obdobie a pre menej prioritné opatrenia sa vytvorí všeobecnejší plán.
Zdieľať: